Menu
School Logo
Language
Search

Who's Who

Come and meet the staff at our school 2019/20

Senior Leadership Team

Senior Leadership Team 1 Craig Wood - Headteacher
Senior Leadership Team 2 Amanda Wild - Assistant Headteacher
Senior Leadership Team 3 Charlotte Steer - Assistant Headteacher
Senior Leadership Team 4 Kylie Ashton - Assistant Headteacher
Senior Leadership Team 5 Angela Hobster - School Business Manager

Foundation Stage Team

Foundation Stage Team 1 Rachel Thompson - Nursery Class Teacher
Foundation Stage Team 2 Julie Johnson - Nursery Class Teacher
Foundation Stage Team 3 Holly Matthews - Reception Class Teacher
Foundation Stage Team 4 Jayne Payne - Higher Level Teaching Assistant
Foundation Stage Team 5 Sarah Anderson - Learning Support Assistant
Foundation Stage Team 6 Sam Aylett - Learning Support Assistant

Key Stage One Team - Year 1 and 2

Key Stage One Team - Year 1 and 2 1 Kylie Ashton - Assistant Headteacher - Year 1
Key Stage One Team - Year 1 and 2 2 Natalie Locke - Class Teacher - Year 1/2
Key Stage One Team - Year 1 and 2 3 Amanda Wild - Assistant Headteacher - Year 2
Key Stage One Team - Year 1 and 2 4 Vittoria Townsend - Class Teacher - Year 2
Key Stage One Team - Year 1 and 2 5 Sam Mallison - Higher Level Teaching Assistant
Key Stage One Team - Year 1 and 2 6 Tonya Staines - Higher Level Teaching Assistant
Key Stage One Team - Year 1 and 2 7 Michelle Browne - Learning Support Assistant

Key Stage Two Team - Year 3 and 4

Key Stage Two Team - Year 3 and 4 1 Wiki Chilvers - Class Teacher - Year 3
Key Stage Two Team - Year 3 and 4 2 Dianne Haddon - Class Teacher - Year 3/4
Key Stage Two Team - Year 3 and 4 3 Matthew Brady - Class Teacher - Year 4
Key Stage Two Team - Year 3 and 4 4 Louise Millward - Class Teacher - Year 3 & 4
Key Stage Two Team - Year 3 and 4 5 Clare Beverley - Higher Level Teaching Assistant
Key Stage Two Team - Year 3 and 4 6 Jacqueline Pye - Learning Support Assistant
Key Stage Two Team - Year 3 and 4 7 Kelly Spring - Learning Support Assistant
Key Stage Two Team - Year 3 and 4 8 Sarah Shelton - Learning Support Assistant (SEN)

Key Stage Two Team - Year 5 and 6

Key Stage Two Team - Year 5 and 6 1 Anne-Marie Rand - Class Teacher - Year 5
Key Stage Two Team - Year 5 and 6 2 Emma Cole - Class Teacher - Year 5/6
Key Stage Two Team - Year 5 and 6 3 Gemma Paine - Class Teacher - Year 6
Key Stage Two Team - Year 5 and 6 4 Karen Smith - Learning Support Assistant
Key Stage Two Team - Year 5 and 6 5 Wendy Garside - Higher Level Teaching Assistant
Key Stage Two Team - Year 5 and 6 6 Ali Poulter - Learning Support Assistant
Key Stage Two Team - Year 5 and 6 7 Fi Anderson - Learning Support Assistant (SEN)
Key Stage Two Team - Year 5 and 6 8 Nicola Bennett - Learning Support Assistant (SEN)

Special Educational Needs staff

Special Educational Needs staff 1 Karen Dean - SENCo
Special Educational Needs staff 2 Cara Fegan - Learning and Wellbeing Mentor
Special Educational Needs staff 3 Carol Askem - Learning Support Assistant (SEN)

Office Staff

Office Staff 1 Dion Jones - Administration Assistant
Office Staff 2 Julie Martins - Administration Assistant

Site Team

Site Team 1 Ian Priestley - Caretaker

Kitchen and Midday team

Kitchen and Midday team 1 Hannah Gadman - School Cook
Kitchen and Midday team 2 Kelly Pointer - Assistant Cook
Kitchen and Midday team 3 Carmen Reyes Mesa - General Assistant
Kitchen and Midday team 4 Annette Adie - General Assistant
Kitchen and Midday team 5 Adeola Oshin - Midday Supervisory Assistant
Kitchen and Midday team 6 Isamar Martins - Midday Supervisory Assistant
Kitchen and Midday team 7 Sue Lord - Midday Supervisory Assistant
Kitchen and Midday team 8 Sue Russell - Midday Supervisory Assistant
Top